.

Najnowsze posty na blogu Kanał RSS

Jaką konstrukcję naziemną wybrać? Ile zajmuje miejsca?
Jaką konstrukcję naziemną wybrać? Ile zajmuje miejsca?
Wielu pasjonatów fotowoltaiki i niezależności energetycznej często wybiera naziemne instalacje foto...
 07/04/2022  (477)    (9)    (0)
Ile zarabia sprzedawca instalacji fotowoltaicznych?
Ile zarabia sprzedawca instalacji fotowoltaicznych?
Ofert pracy nie brakuje na szczęście w naszym pięknym kraju. Mimo pandemii koronawirusa bezrobocie ...
 23/11/2021  (2383)    (6)
Dobór instalacji fotowoltaicznej - jak to obliczyć w oparciu o rachunek?
Dobór instalacji fotowoltaicznej - jak to obliczyć w oparciu o rachunek?
W ostatnich latach nasze domy coraz częściej są odwiedzane przez handlowców, którzy chcą sprzedać ...
 16/06/2021  (817)    (6)
Składane elastyczne ogniwa fotowoltaiczne
Składane elastyczne ogniwa fotowoltaiczne
Dzięki niedawnemu rozwojowi składanych ekranów do telefonów komórkowych rozwijają się również badan...
 02/06/2021  (601)    (0)
Czy opłaca się instalować pompę ciepła z fotowoltaiką?
Czy opłaca się instalować pompę ciepła z fotowoltaiką?
Pytania o opłacalność montażu pompy ciepła pojawia się dosyć często i zazwyczaj przy budowie albo ...
 27/05/2021  (567)    (0)

Wyświetl wszystkie posty

Parametry paneli fotowoltaicznych. Jak porównywać oferty na instalacje PV?

Parametry paneli fotowoltaicznych. Jak porównywać oferty na instalacje PV?

  admin  

 (365)    (0)

  Fotowoltaika - artykuły Fotowoltaika - aktualności i newsyFotowoltaika - recenzje i opinie  

Jak spośród kilku ofert na fotowoltaikę wybrać najkorzystniejszą dla Ciebie? Co oznaczają symbole i parametry na karcie katalogowej? Co ma wpływ na cenę instalacji? 

Kogo wybrać?

Coraz częściej jesteśmy bombardowani ofertami różnych wykonawców instalacji PV, przy czym każdy zapewnia, że jego usługa ma najlepszą jakość i cenę. A przecież niewielu z nas jest ekspertami w tej branży i możemy czuć się zdezorientowani. Zestawiliśmy dla Ciebie 5 parametrów paneli, wyszczególnionych najczęściej na karcie katalogowej produktu, od których może zależeć, czy będziesz zadowolony z inwestycji w mikroinstalację OZE.

Technologia Shingled

Słowo „Shingled” po polsku oznacza „gont”. A zatem takie rozwiązanie polega na gontowym nakładaniu ogniw. W procesie produkcji tnie się je na wąskie paski i układa tak, by nachodziły na siebie. Do połączenia ich używa się specjalnego przewodzącego kleju i ukrywa łączenie pod szynoprzewodem. Taka technologia sprawia, że powierzchnia panela jest maksymalnie wykorzystana, co przekłada się na jego większą wydajność.

Technologia PERC

Zastosowanie takiego rozwiązania podnosi wydajność modułu PV o około 15%-20%. To bardzo ważne, zwłaszcza w polskim klimacie, ponieważ tego typu technologia pozwala na większą produkcję prądu wczesnym rankiem, wczesnym wieczorem lub w dni pochmurne.

Anty LIP/PID

Niektóre panele posiadają zabezpieczenie przez LID, czyli degradacją spowodowaną światłem, oraz PID – degradacją wywołaną napięciem. Te czynniki również podnoszą wydajność pracy modułu. Porównując oferty, sprawdź na kartach katalogowych, czy posiadają ją proponowane produkty.

Full black

To kolejna cecha instalacji, która ma znaczenie dla estetów. Panele full black są niemal czarne, niepodzielone siatką, która wyróżniałaby je na tle dachu, jak to bywa w przypadku tradycyjnych modułów. Na ciemnej dachówce nawet trudno je zauważyć!

Gwarancja na produkt a gwarancja sprawności

W trakcie analizy karty katalogowej natkniesz się też prawdopodobnie na pojęcia gwarancja na produkt i gwarancja na uzysk. Jaka jest różnica? Ta pierwsza obejmuje awarie panela i wady produkcyjne. Druga jest gwarantuje sprawność. To normalne, że panele z biegiem czasu w jakimś stopniu tracą swoją wydajność i taka gwarancja określa tempo tego procesu. Zwykle, przy wyborze oferty, w tej kwestii warto kierować się jak najdłuższym okresem gwarancyjnym na produkt.

Wnioski

Oprócz wymienionych czynników na cenę przydomowej elektrowni ma też wpływ między innymi zastosowane okablowanie oraz parametry inwertera. Warto spytać Przedstawiciela handlowego o takie dane. Pamiętaj też, że oszczędzenie kilku tysięcy złotych na etapie montażu, może wpłynąć niekorzystnie na moc i żywotność instalacji, przez co inwestycja się nie zwróci.

 (365)    (0)