.

Najnowsze posty na blogu Kanał RSS

Jaką konstrukcję naziemną wybrać? Ile zajmuje miejsca?
Jaką konstrukcję naziemną wybrać? Ile zajmuje miejsca?
Wielu pasjonatów fotowoltaiki i niezależności energetycznej często wybiera naziemne instalacje foto...
 07/04/2022  (1533)    (9)    (0)
Ile zarabia sprzedawca instalacji fotowoltaicznych?
Ile zarabia sprzedawca instalacji fotowoltaicznych?
Ofert pracy nie brakuje na szczęście w naszym pięknym kraju. Mimo pandemii koronawirusa bezrobocie ...
 23/11/2021  (3912)    (8)
Dobór instalacji fotowoltaicznej - jak to obliczyć w oparciu o rachunek?
Dobór instalacji fotowoltaicznej - jak to obliczyć w oparciu o rachunek?
W ostatnich latach nasze domy coraz częściej są odwiedzane przez handlowców, którzy chcą sprzedać ...
 16/06/2021  (1152)    (7)
Składane elastyczne ogniwa fotowoltaiczne
Składane elastyczne ogniwa fotowoltaiczne
Dzięki niedawnemu rozwojowi składanych ekranów do telefonów komórkowych rozwijają się również badan...
 02/06/2021  (828)    (0)
Czy opłaca się instalować pompę ciepła z fotowoltaiką?
Czy opłaca się instalować pompę ciepła z fotowoltaiką?
Pytania o opłacalność montażu pompy ciepła pojawia się dosyć często i zazwyczaj przy budowie albo ...
 27/05/2021  (733)    (0)

Wyświetl wszystkie posty

Ubezpieczenie fotowoltaiki - czy warto?

Ubezpieczenie fotowoltaiki - czy warto?

  źródło zdjęcia flickr.com, autor stantontcady  

 (324)    (1)

  Fotowoltaika - artykuły

Inwestycja w fotowoltaikę jest nad wyraz kosztownym przedsięwzięciem. Nic więc dziwnego, że osoby, które decydują się na taki proekologiczny krok dla ratowania planety w ramach OZE, zastanawiają się nad ubezpieczeniem swoich paneli fotowoltaicznych. Czy warto to zrobić i jakie z tego wynikają korzyści (nie tylko finansowe)?

Ubezpieczenia paneli słonecznych- jakie daje korzyści?

Korzyści jest niewątpliwie wiele z tytułu wykupienia polisy ochronnej. Postaramy się wyszczególnić, naszym zdaniem, te, które są najważniejsze. Odgrywają kluczową, nadrzędną rolę w ponad 90-proocentach spraw odszkodowawczych zgłoszonych do ubezpieczalni przez właścicieli przydomowych konstrukcji solarnych wytwarzających energię elektryczną wprost ze słońca.

Korzyści to między innymi:

1. Ochrona na wypadek wystąpienia gwałtownych i ekstremalnych zjawisk pogodowych

Panele fotowoltaiczne są to elektroniczne komponenty w całości tworzące zintegrowane pojedyncze systemy solarne lub większe rozbudowane farmy słoneczne produkty, które odznaczają się wysoką trwałością. Ich konstrukcje wytwarzane są z wytrzymałych materiałów: krzemu, stopu magnezowanego, rozmaitych tworzyć sztucznych litu, stali nierdzewna itp., wykazujących względną wysoką odpornych nawet na ekstremalne zjawiska pogodowe. Panele pv nie mają postawionego przed sobą łatwego zadania. Obok ciągłego wytwarzania prądu elektrycznego, muszą poradzić sobie z: gradobiciami, silnymi podmuchami wiatru, z intensywnymi opadami deszczu oraz śniegu, w tym ze skrajnie wysoką lub niską temperaturą panującą na zewnątrz .

Marginalnie zdarza się, jednak mi to, takie zdarzenia losowe mają miejsce, że pewna, niewielka cześć paneli fotowoltaicznych bądź większość z nich ulega uszkodzeniu podczas nieprzewidywalnego załamania się warunków pogodowych, wtedy z pomocą w usuwaniu powstałych szkód przychodzi nam polisa OZE. Z reguły, czasami mówimy na takie coś „złośliwość rzeczy martwych”.

2. Środki pieniężne na niwelację i naprawę uszkodzeń mechanicznych części fotowoltaiki nieobjętej gwarancją producenta

Każda fabrycznie nowa instalacja fotowoltaiczna ma wieloletnią gwarancją udzieloną przez samego producenta . Jeżeli w trakcie jej trwania dojdzie do uszkodzenia paneli fotowoltaicznych, może do tego dojść w trakcie: produkcji w fabryce, transportu do miejsca docelowego albo montażu na miejscu, z kolei sama usterka lub powstała wada fabryczna może ujawnić się dopiero po jakimś czasie. Przy takim obrocie sprawy, inwestor może liczyć na ich całkowitą albo częściową wymianę z góry określoną dopłatą.

3. Przezornego (bo ostrożnego) prosumenta Pan Bóg zawsze strzeże

Zasada ta również odnosi się do fotowoltaiki. Dobrze jest mieć wykupione ubezpieczenie niż go nie mieć, lepiej przysłowiowo dmuchać na zimno. Skąd wiemy, co w niedalekiej przyszłości przydarzy się naszej instalacji słonecznej OZE? 

W czasie podpisywania umowy warto zapytać naszego ubezpieczyciela o dokładniejsze warunki polisy ubezpieczeniowej. W jej dokumencie są drobiazgowo opisane scenariusze ryzyka eksploatacyjnego, opisane w nich sytuacje mogą się wydarzyć na przełomie 10 czy 15 lat użytkowania przez nasze gospodarstwo domowe instalacji fotowoltaicznej. Pakiet ochronny powinien uwzględniać od kilku do kilkudziesięciu gotowych losowych scenariuszy, które mogą bezpośrednio wpłynąć na stan instalacji solarnej w ciągu długich lat jej pracy.

Przede wszystkim przedłożona nam przed oczyma umowa przez agenta ubezpieczeniowego, powinna zagwarantować nam trwałą ochronę nie tylko przed uszkodzeniem mechanicznym.

4. Ubezpieczenie pakietowe -wieloskładnikowe obejmujące całość instalacji, jak i jej poszczególne elementy

Odpowiednio i dobrze skonstruowana podpisana umowa z ubezpieczycielem kompleksowo ochrania nasze interesy, jako prosumentów produkujących zieloną energię w ramach OZE. 

Z reguły umowa polisy ubezpieczeniowej obejmuje:

  • Grad, huk ponaddźwiękowy, huragan, lawinę, napór śniegu, osuwanie się ziemi, powódź, pożar, przepięcia (szkody elektryczne), trzęsienie ziemi, uderzenie pioruna, uderzenie pojazdu, upadek obiektów, upadek statku powietrznego, wandalizm, zapadanie się ziemi, zalanie
  • Utratę lub zaginięcie wskutek kradzieży, kradzież z włamaniem, rozbój lub dewastację - z zastrzeżeniem, że zdarzenie musi być niezwłocznie zgłoszone na policję w związku z wystąpieniem bądź podejrzeniem wystąpienia czynu karalnego

Zachęcamy do zapoznania się z dedykowaną ofertą ubezpieczeń chronie.pl dostępną na stronie https://chronie.pl/oferty/ubezpieczenie-fotowoltaiki/a/foto0043

Dla naszych czytelników 10% rabatu! 

Tak, zdecydowanie warto ubezpieczyć fotowoltaikę, biorąc pod uwagę finansową skalę całego projektu i ogrom włożonej w niego pracy. Ostatecznie, zanim podejmiemy decyzję o wyborze właściwego ubezpieczyciela, pamiętajmy jeszcze o dwóch – jakże bardzo ważnych rzeczach z punktu widzenia osoby użytkującej na co dzień panele słoneczne. Po pierwsze: montowany sprzęt powinien zawsze posiadać stosowne i ważne certyfikaty bezpieczeństwa.

Po drugie: obowiązkowo musi zostać dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego gospodarstwa domowego. Dlatego bardzo ważne na samym początku jest przeprowadzenie audytu przez profesjonalną firma monterską. W końcowym raporcie mus zostać uwzględniona cała specyfikacja sprzętowa takiej instalacji wraz ze szczegółowym kosztorysem. Przedstawiciele tego typu firm przeważnie sami jako pierwsi doradzają, jakie rozwiązania w naszym przypadku będzie najlepsze dla nas.

 (324)    (1)