Wielu pasjonatów fotowoltaiki i niezależności energetycznej często wybiera naziemne instalacje fotowoltaiczne. Dokonują takiego wyboru ponieważ konstrukcje naziemne zapewniają:
- łatwiejszy i bezpieczniejszy montaż,
- brak ingerencji w połać dachową, która często jest na gwarancji,
- łatwiejsze przeglądy, konserwacja czy mycie modułów.
Jak więc dokonać optymalnego wyboru gruntowej konstrukcji fotowoltaicznej? Ile miejsca (powierzchni) zajmuje taka instalacja? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Konstrukcja jednopodporowa czy dwupodporowa?
Pierwszym zasadniczym wyborem przed którym trzeba stanąć jest ilość podpór, które będą „zakotwiczone” w gruncie. Możemy tu wyróżnić podstawowy podział na konstrukcje jednopodporowe i dwupodporowe. Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcje jednopodporowe posiadają jeden rząd podpór, a modele dwupodporowe posiadają dwa rzędy – przednie i tylnie.
Rys.1 Jednopodporowa konstrukcja fotowoltaiczna KENO - dostępne w naszym sklepie https://www.energetyczni.com/21-gruntowe-konstrukcje-wolnostojace-fotowoltaika?q=Marka-Keno
Konstrukcje jednopodporowe najczęściej stosuje się na działkach domów jednorodzinnych, pomiędzy budynkami czy na innych osłoniętych miejscach – wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby dodatkowych wzmocnień w postaci drugiej podpory. Zastosowanie konstrukcji jednopodporowej najczęściej wiąże się z limitem długości modułu do 1800mm. Montaż takiej konstrukcji z reguły jest też szybszy w porównaniu do wersji dwupodporowej.
Rys.2 Dwupodporowa konstrukcja fotowoltaiczna CORAB WS-026 - dostępna w naszym sklepie https://www.energetyczni.com/21-gruntowe-konstrukcje-wolnostojace-fotowoltaika?q=Marka-Corab
Konstrukcje dwupodporowej, mają dwa razy więcej punktów kotwienia. Często stosuje się je na otwartych przestrzeniach, farmach fotowoltaicznych i w miejscach w których występują duże prędkości wiatru. Na ogół tego typu konstrukcje są przystosowane do modułów większej mocy, których długość wynosi nawet 222 cm.
Układ położenia modułów poziom czy pion?
Konstrukcje naziemne mają możliwość montażu modułów zarówno w pionie jak i w poziomie. Dla konstrukcji jednopodporowych na ogół występuje konfiguracja 2 rzędy pionowo lub 3 rzędy poziomo. Z kolei dla wersji dwupodporowych najczęściej można spotkać wersje z 4 rzędami poziomo i 2 rzędami pionowo.
Rys.2 Konstrukcja montażowa fotowoltaiczna - układ pionowy i poziomy
Jaką konfigurację wybrać? Jeśli zależy nam na skróceniu długości całej instalacji – to dla modułów do około 1950mm długości lepiej wybrać układ poziomy. Dla dłuższych modułów z kolei lepiej sprawdzi się układ pionowy.
Gdy zależy nam na węższej konstrukcji to praktycznie w każdym przypadku lepiej sprawdzi się układ pionowy.
Decydując się na układ poziomy trzeba wziąć pod uwagę dwie zasadnicze kwestie:
1. Nie każdy moduł można montować w układzie poziomym mocując klemy/śruby na krótszym boku. Przed wyborem konstrukcji należy to zweryfikować w instrukcji danego modułu.
2. Na ogół montaż w poziomie powoduje obniżenie wytrzymałości na wiatr lub śnieg nawet o połowę.
Jaką powierzchnię zajmuje naziemna instalacja fotowoltaiczna?
Orientacyjną powierzchnię instalacji PV położonej na gruncie pozwalają obliczyć poniższe wzory:
UKŁAD PIONOWY, 2 RZĘDY
Długość instalacji = (Szerokość modułu PV + 30mm) x (ilość modułów / 2)
Szerokość instalacji = (Długość modułu x 2) x COSINUS (kąt nachylenia modułów)
Przykład dla instalacji z 8 modułami o wymiarach 1755x1038mm i kącie nachylenia 25 °
Długość instalacji = (1038 + 30) x (8 / 2) = 1068 x 4 = 4272mm = około 4,3m
Szerokość instalacji = (1755 x 2 ) x COS(25°) = 3510 x 0,9063 = około 3,2m
UKŁAD POZIOMY, 4 RZĘDY
Długość instalacji = (Długość modułu PV + 30mm) x (ilość modułów / 4)
Szerokość instalacji = (szerokość modułu x 4) x COSINUS (kąt nachylenia modułów)
Przykład dla instalacji z 8 modułami o wymiarach 1755x1038mm i kącie nachylenia 25 °
Długość instalacji = (1755 + 30) x (8 / 4) = 1785 x 2 = 3570mm = około 3,6m
Szerokość instalacji = (1038 x 4 ) x COS(25°) = 4152mm x 0,9063 = około 3,76m
Gdzie i jak szukać naziemnej konstrukcji fotowoltaicznej?
Wybierając konstrukcje fotowoltaiczne warto sprawdzić czy dana konstrukcja posiada odpowiednie certyfikaty, najlepiej wykonanych przez czołowe jednostki certyfikujące jak niemiecki TÜV. Dlaczego? Często producenci modułów fotowoltaicznych w swoich warunkach gwarancji zastrzegają, że montaż na niecertyfikowanej konstrukcji montażowej powoduje utratę gwarancji modułu.
W naszym sklepie internetowym odnajdziesz jedynie certyfikowane, sprawdzone konstrukcje polskich producentów, które masowo instaluje się między innymi w przemysłowych farmach fotowoltaicznych – sprawdź TUTAJ.
Dzięki opcji filtrowania po ilości modułów czy układzie położenia, szybko i łatwo odnajdziesz interesujący Cię model konstrukcji.