Dobór instalacji fotowoltaicznej - jak to obliczyć w oparciu o rachunek?
Dobór instalacji fotowoltaicznej - jak to obliczyć w oparciu o rachunek?

W ostatnich latach nasze domy coraz częściej są odwiedzane przez handlowców, którzy chcą sprzedać nam instalacje fotowoltaiczne. Po krótkiej analizie przygotowują nam ofertę, która ma pokryć nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Niestety, często zdarza się, że wspomniane oferty są przygotowywane przez nieuczciwych instalatorów, którzy proponują przewymiarowaną instalację w celu maksymalizacji swoich zysków. Jak się przed tym uchronić? Pokażemy Ci jak dokonać wstępnego doboru i sprawdzenia oferty na instalację fotowoltaiczną.

ANALIZA ZUŻYCIA ENERGII ELEKTRYCZNEJ

Pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać jest analiza rachunku za energię elektryczną. W nim znajdziemy najważniejsze informacje, które determinują rozmiar przyszłej instalacji. 

Prawidłowa analiza zużycia energii elektrycznej w naszym gospodarstwie domowym powinna obejmować cały 1 rok, a nie tylko okres którego dotyczy jeden rachunek. Średnio więcej energii zużywamy w okresie jesienno-zimowym a mniej w okresie wiosenno-letnim, więc biorąc pod uwagę przykładowo okres 2 miesięczny, możemy zafałszować ogólny obraz zużycia energii elektrycznej.

Na szczęście nie musimy analizować i gromadzić wszystkich rachunków z poprzednich 12 miesięcy, ponieważ sprzedawca energii na każdej fakturze przedstawia zużycie z ostatniego roku. Na ogół taka informacja znajduje się na szczegółowym rozliczeniem. Poniżej przykładowy wygląd rachunku z taką informacją.

Rys. 1 Rachunek za energię elektryczną - gdzie znaleźć roczną produkcję?

Instalacja PV którą zamontujemy, powinna wyprodukować w ciągu roku większą ilość energii aniżeli ta na rachunku. Z czego to wynika? Część produkcji (około 20-25%) spożytkujemy bezpośrednio – energia elektryczna z paneli fotowoltaicznych zasili bezpośrednio urządzenia w gospodarstwie domowym. Jednak większość energii zostanie „wysłana” do sieci elektroenergetycznej. Zgodnie z aktualnymi przepisami, każdą kilowatogodzinę wysłaną do sieci, możemy w ciągu roku odebrać w proporcji 1 do 0,8. Oznacza to, oczywiście w dużym uproszczeniu, że jeśli rocznie zużywamy około 5000kWh, to nasza elektrownia słoneczna powinna wyprodukować co najmniej 6250kWh. Celowo pominięta została autokonsumcja – z każdym rokiem zużycie energii elektrycznej będzie rosło i lepiej minimalnie przewymiarować instalację PV.

 

JAKA POWINNA BYĆ MOC MOJEJ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Jeśli wiemy już ile energii elektrycznej potrzebujemy do zaspokojenia naszych potrzeb, możemy przystąpić do określenia mocy naszej instalacji. W dużym uproszczeniu, jeśli nasz dach jest ukierunkowany na południe, a kąt nachylenia to około 36 stopni (lub wybraliśmy instalację naziemną, która ma optymalny kąt nachylenia i możemy ją ustawić idealnie na południe – sprawdź nasz artykuł na temat instalacji naziemnych do samodzielnego montażu – kliknij tutajto 1kW mocy zainstalowanej w ciągu roku wyprodukuje 1000kWh energii elektrycznej. Skoro powyżej określiliśmy, że potrzebujemy wyprodukować 6250kWh rocznie, moc naszej instalacji PV powinna wynieść około 6,25kW. W przybliżeniu to około 17 modułów o mocy 360W każdy (do kupienia w naszym sklepie internetowym – kliknij tutaj). 

Oczywiście powyższe obliczenia to nieco uproszczony model, ale mniej więcej pokaże nam ile rzeczywiście mocy potrzebujemy. Nie raz handlowcy proponują znacznie przewymiarowane instalacje, które docelowo mają być idealnie położone na południe, a wyprodukują 2 razy więcej energii aniżeli potrzebujemy. A każda kilowatogodzina, której w ciągu roku nie „odbierzemy” – bezpowrotnie przepada. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że każde odstępstwo od południowego ukierunkowania (np. południowy wschód), nietypowe kąty nachylenia (np. 15 stopni) czy też zacienienie, powoduje konieczność dołożenia modułów fotowoltaicznych. Dlatego zawsze warto zastanowić się nad naziemnymi konstrukcjami, wtedy możemy zoptymalizować i zmaksymalizować produkcję z naszej elektrowni słonecznej. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl