.

Najnowsze posty na blogu Kanał RSS

Jaką konstrukcję naziemną wybrać? Ile zajmuje miejsca?
Jaką konstrukcję naziemną wybrać? Ile zajmuje miejsca?
Wielu pasjonatów fotowoltaiki i niezależności energetycznej często wybiera naziemne instalacje foto...
 07/04/2022  (477)    (9)    (0)
Ile zarabia sprzedawca instalacji fotowoltaicznych?
Ile zarabia sprzedawca instalacji fotowoltaicznych?
Ofert pracy nie brakuje na szczęście w naszym pięknym kraju. Mimo pandemii koronawirusa bezrobocie ...
 23/11/2021  (2384)    (6)
Dobór instalacji fotowoltaicznej - jak to obliczyć w oparciu o rachunek?
Dobór instalacji fotowoltaicznej - jak to obliczyć w oparciu o rachunek?
W ostatnich latach nasze domy coraz częściej są odwiedzane przez handlowców, którzy chcą sprzedać ...
 16/06/2021  (819)    (6)
Składane elastyczne ogniwa fotowoltaiczne
Składane elastyczne ogniwa fotowoltaiczne
Dzięki niedawnemu rozwojowi składanych ekranów do telefonów komórkowych rozwijają się również badan...
 02/06/2021  (601)    (0)
Czy opłaca się instalować pompę ciepła z fotowoltaiką?
Czy opłaca się instalować pompę ciepła z fotowoltaiką?
Pytania o opłacalność montażu pompy ciepła pojawia się dosyć często i zazwyczaj przy budowie albo ...
 27/05/2021  (567)    (0)

Wyświetl wszystkie posty

Naziemna instalacja fotowoltaiczna - czy warto?

Naziemna instalacja fotowoltaiczna - czy warto?

  admin  

 (1072)    (1)    0

  Fotowoltaika - artykuły

Instalacje fotowoltaiczne wraz ze wzrostem świadomości naszego społeczeństwa na temat ochrony środowiska, cieszą się coraz większą popularnością. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w perspektywie dłuższego przynosi bardzo wymierne korzyści finansowe, zatem warto zainwestować w panele słoneczne. Jakie są zalety naziemnej instalacji fotowoltaicznej?

Naziemna instalacja fotowoltaiczna – istotne czynniki?

Dziś dostępne na rynku panele fotowoltaiczne potrafią z powodzeniem produkować energię wystarczającą do zasilania poszczególnych urządzeń elektrycznych obecnych w każdym gospodarstwie domowym.

Co prawda obecnie panele słoneczne są obecnie najczęściej montowane na dachu oraz garażach i wiatach, ale można je także umieścić na gruncie. Istotną zaleta takiego rozwiązania jest możliwość usytuowania instalacji w pobliżu domu.

Decydując się na takie rozwiązanie, warto pamiętać o tym, aby każdą instalację naziemną montować na stelażach posiadających odpowiednią wysokość, bowiem zbyt nisko zlokalizowane ogniwa mogą nie pozyskiwać maksymalnej ilości energii słonecznej. Podczas montażu instalacji naziemnej bardzo istotne jest, aby znajdujące się w pobliżu obiekty w postaci drzew, kominów oraz budynków nie rzucały na nią cienia, bowiem wówczas jej wydajność może być znacznie mniejsza.

Dla kogo instalacja naziemna jest dobrym rozwiązaniem?

Naziemne konstrukcje fotowoltaiczne stanowią bardzo dobre rozwiązanie dla tych właścicieli gospodarstw, którzy myślą o montażu instalacji, ale nie decydują się na przeprowadzenie tej inwestycji ze względu na posiadanie budynku o nieodpowiednim dachu. Jest to istotne wówczas, gdy posiada on zbyt małą powierzchnię, nieodpowiedni kąt nachylenia, drewniane pokrycie, nadmierne zacienienie czy też złą orientację.

W takim przypadku warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną gruntową. Istotną wadą takiego rozwiązania jest nieco wyższy koszt montażu instalacji, niż w przypadku standardowego systemu dachowego, ale w perspektywie dłuższego czasu każda instalacja naziemna przynosi znaczne korzyści finansowe. W tym przypadku wyższy koszt wynika zazwyczaj z konieczności zastosowania znacznie większej liczby elementów montażowych, a w wielu przypadkach konieczności wybudowania fundamentów.

Solar Tracker PV

Rys.1 Solar Trakery zmianiające położenie paneli w ciągu dnia w celu maksymalizacji uzysków

Istotne zalety instalacji fotowoltaicznej naziemnej

Każda w pełni nowoczesna instalacja fotowoltaiczna naziemna posiada szereg zalet. Pośród wielu z nich można wymienić to, że gruntowe systemy fotowoltaiczne  mogą zostać umiejscowione na różnorodnych rodzajach podłoża, zarówno na miękkim gruncie, jak i na twardej i litej skale.

Istotną zaletą jest również fakt, że montaż poszczególnych modułów fotowoltaicznych na gruncie przebiega znacznie szybciej oraz sprawniej, niż w przypadku ich zakładania na dachu.

Gruntowne konstrukcje są również bardzo korzystne dlatego, że umożliwiają one wielo - wariantowość montażu modułów, a więc może on być wpuszczany, poziomy oraz pionowy. Dzięki temu można dobrać idealny kąt nachylenia oraz kierunek paneli względem słońca. Dzięki temu każda instalacja naziemna potrafi być bardzo efektywna. Wydajność naziemnych konstrukcji fotowoltaicznych można dodatkowo wzmocnić poprzez system śledzenia, który to obraca panele w kierunku słońca.

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest znacznie bardziej korzystny w przypadku posiadania dużego gruntu, który to umożliwia znacznie lepsze nasłonecznienie paneli. Istotną zaletą paneli słonecznych, które zostały zlokalizowane na gruncie jest to, że konserwacja jest bardzo łatwa, a co za idzie są znacznie niższe koszty obsługi serwisowej. Ponadto każdy właściciel może z łatwością samodzielnie oczyścić instalację z zalegającego śniegu czy innych nieczystości. Bezpośredni dostęp do poszczególnych modułów pozwala bowiem na bardzo szybkie i sprawne usuniecie złogów grubej pokrywy śnieżnej.

Montaż instalacji fotowoltaicznej to bardzo korzystna inwestycja, której koszty po kilku latach zwracają się w postaci niższych rachunków za energię elektryczną.

Sprawdź nasze gotowe zestawy fotowoltaiczne z konstrukcją na grunt, teraz 5% rabatu na cały pakiet https://www.energetyczni.com/24-wolnostojace-na-grunt-zestawy-fotowoltaiczne

 (1072)    (1)    0

Twój komentarz został wysłany pomyślnie. Dzięki za komentarz!
Zostaw komentarz
Nie możesz opublikować komentarza, ponieważ nie jesteś zalogowany jako klient