Promocje
Falownik SOFAR 11KTL-X-G3
Falownik SOFAR 11KTL-X-G3

4 850,00 zł

Cena regularna: 4 990,00 zł

Najniższa cena: 4 990,00 zł

3 943,09 zł

Cena regularna: 4 056,91 zł

Najniższa cena: 4 056,91 zł
szt.
Magazyn energii Luna2000-15-S0 15kWh
Magazyn energii Luna2000-15-S0 15kWh

37 300,00 zł

Cena regularna: 38 000,00 zł

Najniższa cena: 38 000,00 zł

30 325,20 zł

Cena regularna: 30 894,31 zł

Najniższa cena: 30 894,31 zł
szt.
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Wynika to z dołożenia kolejnych urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowych takich jak klimatyzacja, płyta indukcyjna itp. lub zmiany sposoby ogrzewania domu - przejście na pompę ciepła lub ogrzewania elektryczne. 

Ponadto znacząca różnica w produkcji i zapotrzebowaniu może wynikać z degradacji paneli fotowoltaicznych, zabrudzeń lub złym ułożeniem paneli fotowoltaicznych (kierunek i kąt). Często niedobory w produkcji da się dopiero oszacować po pełnym roku korzystania z instalacji PV - wtedy mamy jasną informację czy warto rozbudować instalację fotowoltaiczną. Co wtedy zrobić: 

1. Falownik ma możliwość podłączenia kolejnych modułów. 

  • Dołożyć i zamontować kolejne moduły do stringa - jeśli zakres dozwolonych napięć w naszym falowniku pozwala na dodanie kolejnych modułów jest to najtańsze i najprostsze rozwiązanie. Niestety, moduł który dodamy do ciągu musi mieć te same lub bardzo zbliżone parametry elektryczne, najlepiej aby był to ten sam model. Ponadto powinien on się znajdować na tej samej połaci dachu co pozostałe (taki sam kierunek i kąt padania).
  • Zwiększenie ilości modułów i ponowy podział na dwa stringi - stosowane jeśli nasz falownik daje możliwość podłączenia dwóch stringów, a zwiększenie ilości paneli wykracza poza zakres napięć pojedynczego stringa. Podobnie jak poprzednio, zwiększając ilość - należy zastosować te samu lub bardzo zbliżone moduły. Dodatkowo panele z jednego stringu muszą  mieć taki sam kierunek i kąt.

 

2. Falownik NIE ma możliwości podłączenia kolejnych modułów. 

  • Dołożenie kolejnego falownika z oddzielnym stringiem - optymalne rozwiązanie jeśli chcemy znacznie zwiększyć moc całej instalacji (np. o 2-4kW), a nasz dotychczasowy falownik na to nie pozwala. Tu także wszystkie moduły powinny mieć ten sam kierunek i kąt. 
  • Wymiana falownika na większy - wybór modelu pozwalającego na podłączenie większej mocy po stronie DC. 

Jak widać na powyższych przykładach istnieje wiele możliwości rozbudowy instalacji fotowoltaicznych. Jednak przed podjęciem decyzji, należy przeanalizować wszystkie plusy i minusy poszczególnych rozwiązań i wybrać to najlepsze. Po zakończeniu modernizacji, należy poinformować operatora sieci przesyłowej o zmianach w instalacji. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl