.

Building-integrated photovoltaics (BIPV), czyli fotowoltaika zintegrowana z budynkiem, jak sama nazwa wskazuje, instalacja płynnie wtapia się w architekturę budynku w postaci dachów, zadaszeń, ścian osłonowych, fasad i systemów świetlików. W przeciwieństwie do tradycyjnych paneli fotowoltaicznych, BIPV może być estetyczny i nie musi psuć efektu wizualnego w projekcie budynku.
Oczywiście sama estetyka nie wystarcza nabywcom energii słonecznej; ekonomia też ma kluczowe znaczenie. Dobrą informacją jest to, że systemy paneli słonecznych BIPV pozwalają właścicielom domów zaoszczędzić na materiałach budowlanych i kosztach energii elektrycznej. Zastępując BIPV standardowymi materiałami budowlanymi, można obniżyć dodatkowe koszty montażu systemów paneli fotowoltaicznych.
Technologia BIPV zastosowana na elewacjach budynku, atrium, posadzce tarasów i zadaszeniach zapewnia następujące korzyści:
1. Zwiększona efektywność energetyczna
2. Wysoka izolacja termiczna i akustyczna
3. Czysta i darmowa energia ze słońca
4. Zmniejszone koszty obsługi i utrzymania
5. Zero „śladu węglowego”
Dodatkowo można zastosować szkło fotowoltaiczne PV zainstalowane jako materiał budowlany działa jak urządzenie wytwarzające energię, zapewniając naturalne światło w domach i biurach, podobnie jak konwencjonalne szkła architektoniczne.