.

Zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu - czy mogę sam wykonać instalację PV?
Powszechna i coraz większa wiedza na temat montażu instalacji fotowoltaicznych powoduje, że coraz więcej osób poszukuje gotowych zestawów fotowoltaicznych do samodzielnego montażu. W internecie jest mnóstwo instrukcji i poradników jak własnymi siłami wykonano domowe instalacje fotowoltaiczne (w formie pisemnej czy też jako filmy w serwisie Youtube). Poniżej postaramy się odpowiedzieć na tytułowe pytanie - czy można taką instalacje wykonać samodzielne i czy jest to skomplikowana czynność?
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?
Poniżej sprecyzowana została lista głównych i najważniejszych elementów z jakich składa się elektrownia słoneczna:
- Moduły fotowoltaiczne,
- Inwerter solarny (1 lub 3 fazowy),
- Konstrukcja montażowa (na dach płaski / skośny lub wolnostojąca na grunt),
- Zabezpieczenia po stronie DC (ogranicznik przepięć),
- Zabezpieczanie po stronie AC (między innymi ogranicznik przepięć, wyłącznik naprądowy i różnicowo-prądowy),
- Przewody PV,
- Złączniki MC4,
- Przewody po stronie AC,
- Uziemienie instalacji (podkładki pod panele, pręty uziomu, przewód).
Powyższe podzespoły można nabyć samodzielnie lub też zlecić kompleksowo instalatorowi, co jednak z reguły wiąże się z wyższą ceną za sprzęt i dodatkową marżą.
Montaż instalacji fotowoltaicznej – stopień trudności, czy to trudne?
Stopień skomplikowania montażu zależy przede wszystkim od lokalizacji naszej instalacji PV. Generalnie najtrudniej jest zamontować instalację na dachach skośnych (szczególnie z dachówką), nieco łatwiej na dachach płaskich, a zdecydowanie najłatwiejszą metodą jest montaż konstrukcji wolnostojącej na gruncie.
Rys 1. Przykładowy fragment instrukcji montażu konstrukcji wolnostojącej marki CORAB
Generalnie producenci konstrukcji udostępniają łatwe do przyswojenia instrukcje montażowe z zestawieniem materiałowym i przejrzystymi rysunkami z montażem krok po kroku. Tego typu instrukcje są dostępne w naszym sklepie w zakładce „Załączniki” na podstronie danej konstrukcji/zestawu fotowoltaicznego.
Kto może wykonywać instalacje fotowoltaiczne i wysyłać zgłoszenie do zakładu energetycznego? Montaż i „podbicie” papierów powinna przeprowadzić osoba posiadająca świadectwo kwalifikacji grupa 2 (uprawienia E i D, na ogół posiadane przez większość elektryków) lub certyfikowany instalator OZE PV. Ponadto przy pracy na wysokości należy posiadać odpowiednie badania pozwalające na to. Zawsze należy też pamiętać o zasadach BHP.
Zestawy fotowoltaiczne (moduły + inwerter + konstrukcja montażowe) dostępne w naszym sklepie z 5% rabetem (kupując w zestawie) - https://www.energetyczni.com/12-zestawy-fotowoltaiczne
Czy montując samodzielnie otrzymam dotację 5000 zł z programu "Mój Prąd"?
Tak, regulamin programu "Mój Prąd" pozwala na otrzymanie dotacji za samodzielnie zamontowane instalacje fotowoltaiczne. W tym przypadku kosztami kwalifikowany są faktury na zakup sprzętu (panele, falownik itp.).